LAS Zelena Istra
Na podlagi Uredbe o delovanju lokalnih akcijskih skupin in potrditvi strategij lokalnega razvoja za programsko obdobje do leta 2027, UL RS, št. 161/22, z dne 23. 12. 2022 in javnega poziva za vzpostavitev LAS Zelena Istra z dne 20.1.2023, se je dne 22.2.2023 ustanovila LAS Zelena Istra (Lokalna akcijska skupina za območje občin Ankaran, Izola, Koper in Piran).
LAS Zelena Istra je javno-zasebno partnerstvo, sklenjeno z namenom skupnega nastopa pri uresničevanju Strategije lokalnega razvoja danega območja in pridobivanje sredstev iz dveh EU skladov; EKSRP (Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja) in ESRR (Evropski sklad za regionalni razvoj).
Vstop v LAS je prost in možen preko podpisa pristopne izjave.
Naziv:
LAS Zelena Istra - Lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost (LEADER/CLLD)
Naziv projekta (podpore):
Podpora za upravljanje LAS Zelena Istra
Kratek opis projekta (podpore):
Podpora za upravljanje LAS je namenjena za sofinanciranje stroškov, ki so nastali pri upravljanju in delovanju LAS, vključno s spremljanjem in vrednotenjem odobrene strategije lokalnega razvoja, animacijo območja LAS in pomočjo morebitnim upravičencem za razvijanje projektnih idej in pripravo projektov.
Cilji in rezultati projekta (podpore) LAS Zelena Istra
Cilj lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, s pristopom LEADER/CLLD, je spodbujanje celovitega in uravnoteženega razvoja lokalnih območij po pristopu »od spodaj navzgor« z odobrenimi SLR.
Podpora v okviru izvajanja pristopa LEADER/CLLD iz skladov EKSRP in ESRR se nameni za upravljanje, spremljanje in vrednotenje SLR ter njeno animacijo.
Podpora je sofinancirana s strani Evropske unije.
Cilji SLR LAS Zelena Istra:
- Spodbujanje celostnega in vključujočega socialnega, gospodarskega in okoljskega lokalnega razvoja, kulture, naravne dediščine, trajnostnega turizma in varnosti na območjih, ki niso mestna območja.
- Spodbujanje zaposlovanja, rasti, enakosti spolov, vključno s participacijo žensk v kmetovanju, socialne vključenosti in lokalnega razvoja na podeželju, vključno s krožnim biogospodarstvom in trajnostnim gozdarstvom.
- Okoljska trajnost, socialna vzdržnost, inovativnost, enakopravno vključevanje različnih partnerjev ter višja dodana vrednost območja LAS.
Pričakovani rezultati izvajanja Strategije lokalnega razvoja za LAS Zelena Istra vključujejo:
- Ustvarjanje novih delovnih mest
- Izboljšanje kakovosti življenja lokalnega prebivalstva
- Spodbujanje medgeneracijskega sodelovanja
- Krepitev lokalne ekonomije
- Varovanje naravne in kulturne dediščine
- Povečanje sodelovanja med lokalnimi akterji
- Trajnostno upravljanje virov